top of page

Kurs Pedicure: Wszystko o kursie pedicure

Zaktualizowano: 12 paź 2022

Pedicure jest zabiegiem, który ma na celu pielęgnację stóp i paznokci. Można go wykonywać w warunkach domowych, ale profesjonalny pedicure wykonuje przeszkolony personel. Rodzaj i forma tego zabiegu jest uzależniona od oczekiwań klienta. Z pedicure korzysta się przeważnie wtedy, kiedy chce się poprawić kondycję skóry suchej i szorstkiej, zadbać o płytkę paznokcia, poprawić ogólny wygląd i kondycję skóry stóp.

Przed przeprowadzeniem pedicure warto przeprowadzić szybką diagnostykę stóp, aby ocenić ich stan. Pedicure nie powinno się robić u osób, które mają nieuregulowaną cukrzycę, cierpią na grzybicę stóp, posiadają świeże rany lub blizny na stopach, mają brodawki albo stany zapalne skóry na piętach.

kurs pedicure
Kurs pedicure

Na czym polega klasyczny pedicure?


kurs pedicure
Kurs pedicure

Klasyczny pedicure wykonuje się w każdym gabinecie kosmetycznym. Jest on bardzo popularny zwłaszcza latem, kiedy trzeba odsłonić stopy. Najczęściej wykonują go kobiety, choć obecnie coraz więcej mężczyzn pozwala sobie na pedicure.


Pedicure podstawowy to zmywanie starego lakieru do paznokci, obcięcie paznokci, nadanie im pożądanego kształtu, a na samym końcu pomalowanie lakierem do paznokci, wtarcie kremu do stóp bądź odżywki. Wersja rozszerzona obejmuje także pielęgnacje skóry stóp. Polega to na zrobieniu peelingu stóp, nałożenie specjalnych maseczek, na nie, a na końcu usunięcie zrogowaciałego naskórka z podeszwy i pięt. Idealny pedicure powinien zakończyć delikatny masaż stóp.


Co to jest pedicure hybrydowy?


Pedicure hybrydowy zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Zabieg ten najczęściej wykonuje się latem, kiedy ciężkie buty zamieniamy na delikatne sandałki, które wymagają odkrycia stóp.


Pedicure hybrydowy polega na usunięciu martwego naskórka, dokładnym opiłowaniu paznokci, nadanie im kształtu. Potem maluje się je specjalnym lakierem żelowym, a następnie utwardza pod lampą UV. Zabieg kończy pomalowanie płytki odżywką nabłyszczająca, która również utwardza się promieniami UV. Ogromną zaletą pedicure hybrydowego jest to, że można się nim cieszyć przez trzy do czterech tygodni. Po tym czasie pojawia się na płytce nieestetyczny odrost i hybrydę się usuwa. Prawidłowo wykonany zabieg nakładania hybrydy nie niszczy płytki paznokcia.


Wskazania do wykonania pedicure leczniczego


Pedicure leczniczy przeznaczony jest dla ludzi, którzy chcą pozbyć się zmian chorobowych w obrębie stóp. Wskazany jest on przede wszystkim dla tych, których stopy są bardzo zaniedbane, mają wrastające paznokcie, pękające pięty, nagniotki, modzele, odciski i halluksy. Pedicure leczniczy poprzedza wizyta u podologa, który jest specjalistą od choroby stóp. Nie jest wprawdzie lekarzem, ale ma dużą wiedze i odpowiednie urządzenia, które na pewno pomogą w diagnozie.


Pedicure klasyczny zaczyna się od oczyszczenia paznokci z lakieru i na oczyszczeniu stóp, których ze względu na chorobę nie moczy się w wodzie. Płytki paznokci obcina się i opiłowuje, nadając odpowiedni kształt. W czasie zabiegu podolog oczyszcza również wały paznokciowe i używa preparatów do usuwania zrogowaciałej skóry. Następnie stopy są delikatnie osuszane W miarę potrzeby i w zależności od rodzaju choroby stopy można posmarować specjalna maścią, albo delikatnym kremem.


W przypadku osób otyłych, sportowców, osób noszących niewygodne buty, a także wszystkich tych, którym towarzyszą choroby przewlekłe i seniorów zaleca się wykonanie zabiegu pedicure leczniczego profilaktycznie. Może on być przeprowadzony co cztery do sześciu tygodni, w zależności od potrzeby.


Co trzeba wiedzieć o kursach pedicure?


Kurs pedicure to nauka nie tylko o pielęgnacji i ozdabianiu paznokci, ale także o tym jak pielęgnować skórę stóp, która jest problematyczna. Na kursach takich dowiedzieć się można wszystkiego na temat usuwania nagniotków, odcisków czy modzeli, oraz wrastających paznokci. Na kursie takim słuchacz nabywa wiedzę jak postępować w przypadku stopy cukrzycowej, jak powinna wyglądać opieka nad osobami chorymi na grzybicę stóp.

Kurs pedicure to przygotowanie do zawodu, uczy higieny i estetyki pracy z pacjentem, Uczy także jak prowadzić karty pacjenta, jak rozpoznawać chorobę. To właśnie na takim kursie można zapoznać się ze wszystkimi urządzeniami i maszynami do wykonywania pedicure, o ich pielęgnacji, a także jak przeprowadzać ich prawidłową dezynfekcje.


Kurs pedicure może dotyczyć jednego konkretnego problemu, jak na przykład kurs ortonyksji dotyczący wrastających i wkręcających się paznokci, czyli przypadłości bardzo popularnej wśród ludzi. Kurs pedicure dotyczyć może również problemu hiperkeratozy, czyli modzeli, odcisków i nagniotków. Kurs pedicure dotyczący ortez przeznaczony jest dla osób robiących pedicure i chcących podwyższyć swoje kwalifikacje. Kurs taki uczy prawidłowego wykonywania ortez pacjentom, którzy mają ostrogi piętowe, paliczki i wiele innych chorób stóp.


Z jakich części składa się kurs pedicure?


Jest to dwie części, teoretyczna i praktyczna. W pierwszej zdobywa się wiedze na temat różnych nieprawidłowości stóp i możliwości chorób, natomiast praktyczna to praca z różnymi urządzeniami.



13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page